Największe atrakcje przyrodnicze województwa mazowieckiego

Polska i Polacy Województwo mazowieckie

Mazowsze, jakże często niezauważane i niedoceniane, to region o wyjątkowym bogactwie naturalnym. Zasłużenie góruje nad nim Warszawa, niczym diament na koronie, ale uwierzcie mi, pomiędzy rozległymi polami, wśród dziewiczych lasów, nad malowniczymi rzekami, można odkryć prawdziwe perły. Pozwólcie, że zabrałem Was w podróż przez największe atrakcje przyrodnicze województwa mazowieckiego.

Pierwszym przystankiem na naszej trasie jest Park Narodowy Kampinoski. Ten znany i uwielbiany przez wielu obszar, rozciągający się na zachód od Warszawy, stanowi część tzw. Puszczy Kampinoskiej. Obszar ten obejmuje ponad 38 tys. hektarów leśnej dziczy, porośniętej sosnami, brzozami i dębami, przeciętych licznymi rzekami i strumieniami. To także miejsce, w którym możemy obserwować różnorodność fauny – od łosi, przez jelenie, aż po niezliczone gatunki ptaków.

Wędrując dalej, kierujemy się na wschód, gdzie czeka na nas kolejna perła – Park Narodowy Biebrzański. Choć większa część tego parku znajduje się w województwie podlaskim, to jednak jego południowy fragment leży na terenie Mazowsza. Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, z 59 223 hektarami bagien, lasów i łąk, które stanowią siedlisko dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Park jest rajem dla ornitologów – można tam zaobserwować ponad 270 gatunków ptaków.

Nie możemy zapomnieć o Mazowieckim Parku Krajobrazowym, który skrywa w sobie takie skarby, jak dolina rzeki Rawki czy malownicze jeziora w Gliniance i Zambskach. Obejmuje on obszar ponad 37 tys. ha, gdzie dominują lasy mieszańce, ale znajdziemy tu także obszary łąkowe, torfowiska i jeziora.

Mówiąc o mazowieckich atrakcjach przyrodniczych, nie można pominąć Doliny Wisły. Rzeka ta przepływa przez województwo mazowieckie na długości ponad 500 km, tworząc unikalne krajobrazy i siedliska dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Wzdłuż jej brzegów znajdują się liczne rezerwaty przyrody, takie jak „Ciszyca” czy „Wyspy Zawadowskie”, gdzie możemy podziwiać bogactwo przyrody w niezmienionym od lat stanie.

Na koniec nie mogę zapomnieć o Kanałach Augustowskim i Żerańskim, które z powodzeniem łączą w sobie dziedzictwo kulturowe z bogactwem przyrodniczym. Obie te sztuczne arterie wodne przepływają przez malownicze tereny, porośnięte lasami i łąkami, stanowiąc siedlisko dla wielu gatunków zwierząt.

Mazowsze, z pozoru płaskie i monotonne, skrywa w sobie prawdziwe skarby przyrody. Wśród jego rozległych pól i lasów, wzdłuż krętych rzek i malowniczych jezior, można odnaleźć prawdziwe perły dzikiej przyrody. Wystarczy tylko spojrzeć trochę bliżej…